Det bjöds på en riktig tennisfest i Salkhallen i helgen när inte mindre än tre slutspel i Svenska Tennisserierna avgjordes samtidigt. De tre Salklagen tog sig alla till final och för D40-laget blev det ännu ett guld.
Helgen kännetecknades av underhållande spel, god sportsmannaanda och inte minst dramatiska matcher. H70-laget var till exempel mer eller mindre uträknat i semifinalen mot Upsala TK. Men vid underläge med 7-6 (7-4), 4-2 i den avgörande dubbelmatchen la Per Schött och Robert Stig in sin berömda överväxel, vilket gav en finalbiljett. Samma konstellation hade sedan inte marginalerna på sin sida i finalen, som förlorades mycket knappt mot Helsingborgs TK.
För D60-laget var guldet till och med ännu närmare. Efter en klar seger i semifinalen mot Lidingö TK väntade Söndrums TK i finalen. SALK spelade där sig fram till tre matchbollar i den avgörande dubbelns matchtiebreak, men Halmstadsdamerna lyckades slingra sig ur greppet och vände till seger med 13-11.
För D40-laget bar det däremot hela vägen till SM-guld. Både semifinalen mot Danderyds TK och finalen mot Elfsborg Tennis gick dock distansen ut och kunde avgöras först efter vägvinnande spel av Maria Capistrano Björklund och Lotta Ekberg i de avgörande dubbelmatcherna.
Tack vare medaljerna fortsätter SALK traditionen med stora veteranframgångar framförallt på damsidan. D40-, D50- och D60-lagets framfart under de senaste åren saknar motstycke i svensk klubbhistoria, se nedan sammanställning över slutresultaten i inomhusserien.
År | Salks D40-lag | Salks D50-lag | Salks D60-lag |
2018 | Guld | Ej i slutspel | Silver |
2017 | Guld | Guld | Guld |
2016 | Guld | Guld | Guld |
2015 | Guld | Guld | Guld |
2014 | Silver | Silver | Guld |
2013 | Guld | Guld | Guld |
2012 | Guld | Guld | Ej i slutspel |
2011 | Guld | Guld | Silver |
2010 | Guld | Silver | Fyra |
2009 | Ej i slutspel | Guld | Semifinal |
2008 | Final | Guld | Ej i slutspel |
2007 | Guld | Guld | Ej i slutspel |