Vill du bidra till Salks planerade nya konstverk genom att skänka eller sälja gamla träracketar? SALK EXPO håller på att skapa en tennisinstallation som ska hänga i Salkhallen och till denna installation behövs cirka 60 träracketar.
Om du bidrar med ett eller flera racketar kommer du att omnämnas på en mässingsplakett som kommer att hänga i anslutning till konstverket.
Till att börja med kommer installationen att hänga i Bistro Garros, synligt från Salks entréhall. Installationen är ett led i Bistro Garros planerade ansiktslyft som sker under arkitekt Kalle Dinells ledarskap och inom ramen för arkitektbyrån Dinelljohanssons generösa sponsorskap av SALK.
Om du vill bidra lämnar du dina racketar i receptionen tydligt märkta med ditt namn och mailar i samband med detta också till katarina.appelgren@salk.se. Ju fler racketar du kan bidra med, desto bättre!
För frågor, kontakta Katarina Appelgren mailledes eller per telefon på 08-564 356 01. Ditt bidrag vore mycket uppskattat!