Nyheter

måndag 24 juni 2024

SALK SÖKER KLUBBCHEF

Klubbchef till SALK, för dig med passion för ledarskap och tennis.

Rollen som klubbchef på SALK är en spännande och bred roll med fokus på samarbete och gemenskap. Här kommer du att få ett övergripande ansvar för hela klubbens verksamhet.

 

Klubbchef SALK

Rollen innefattar bland annat ekonomiskt ansvar, personalansvar och ansvar för föreningens medlemserbjudanden. Du kommer arbeta i tätt samarbete med sportchef och VD:n för dotterbolaget Aktiebolaget Salktennis samt övrig personal. Det är viktigt att du har goda ledaregenskaper och förmåga att hantera interna och externa relationer.

 

I rollen som klubbchef ingår bland annat:

  • Att utveckla medlemserbjudande.
  • Att tillsammans med Sportchef och anställda tränare utveckla klubbens junior- och elitverksamhet.
  • Att vara klubbens ansikte utåt och vara representant gentemot andra aktörer i tennis-Sverige.
  • Att hantera klubbens kommersiella frågor, inklusive sponsringsarbete.
  • Att genom visionärt och framåtblickande ledarskap forma hur SALK skall synas och verka i tennislandskapet.

 

Här får du chansen att göra skillnad 

Som klubbchef får du fullt mandat att påverka och föra SALK framåt. Tack vare vår omfattande verksamhet, stora medlemsantal, aktiva roll som tävlingsarrangör och vårt delägarskap i Stockholm Open spelar SALK en central roll i svensk tennis. Som klubbchef får du därför inte bara möjlighet att påverka SALK utan svensk tennis i stort.

Vi söker dig som har flerårig erfarenhet av ledarroll med personalansvar. Du kanske tidigare har drivit eget bolag, arbetat inom idrottsförbund eller idrottsklubb eller haft ledande befattningar i näringslivet. Du är genuint intresserad av idrott och tennis och det är meriterande om du har erfarenhet av tennissfären. Du trivs med ansvar, förändringsarbete och höga mål.

Det är av yttersta vikt att SALK har en välmående och positiv organisation och du som ledare besitter en mycket god förmåga att motivera din omgivning och skapa stark teamkänsla.

 

Vi ser fram emot att höra från dig!

I denna rekryteringsprocess samarbetar SALK med ES Recruitment & Coaching.

För mer information är du välkommen att kontakta rekryteringsansvariga:

Eleonor Sjunnevik 073-501 78 10

Lars Norberg 072-226 66 27

 

Intervjuer och urval kommer att ske löpande, så skicka gärna din ansökan så snart som möjligt.

Varmt välkommen med din ansökan!

ANSÖK HÄR