Nyheter

tisdag 17 januari 2017

SALK – tennis for life!

SALK är en klubb för alla genom hela livet, oavsett ålder och spelstyrka. Möt två av våra medlemmar, Alexandra Lindqvist, 10 år och Carl-Henrik Nordström, 88 år.

SALK vill vara en klubb där alla ska känna sig välkomna och där medlemmarna också tar hand om varandra. Oavsett bakgrund, ålder, kön och om man är nybörjare eller elitspelare – alla är viktiga och bidrar till att stärka klubbkänslan!

Salks vision ”tennis for life” speglas på ett tydligt sätt genom den stora spännvidden bland de närmare 2 200 medlemmarna, inte minst i det här mötet mellan två av klubbens medlemmar, mellan vilka det skiljer 78 år!

Tennisjournalisten Jonas Arnesen har träffat Carl-Henrik Nordström, 88 år och Alexandra Lindqvist, 10 år.

 

Alexandra Lindqvist och Carl-Henrik Nordström

Alexandra Lindqvist och Carl-Henrik Nordström